Hlavným pôvodcom primárnych žalúdočných vredov často vznikajúcich na sliznici žalúdku je Helicobacter pylori, stres fajčenie a nezdravé zloženie stravy. Podobne sa na priľahlom dvanástnika (dvanástorník, duodena) vyskytuje dvanácterníkový .

Prečo je žalúdočný vred nebezpečný

Novo vzniknutý žalúdočný vred môže narušiť stenu cievky, z ktorej potom uniká krv do žalúdka a ďalej do čreva. V závažných prípadoch môže dôjsť aj k úmrtiu následkom úplného vykrvácanie. Ak dôjde k prasknutiu vredu (perforácii) do brušnej dutiny ak následnému zápalu pobrušnice, je nevyhnutné vykonať chirurgický zákrok.

Žalúdočné vredy a príznaky

Poškodenie drobnej cievky sa navonok prejaví na čierno sfarbenú stolicou, čo býva prvý príznak žalúdočných vredov. Silné bolesti v oblasti brucha, tuhá a stiahnutá brušná stena, to sú zase príznaky pre žalúdočné vredy, ktoré praskli do brušnej dutiny.

Sekundárne žalúdočné vredy

Niektoré lieky, predovšetkým nesteroidné antireumatiká (NSA, ibuprofén) na potlačenie bolesti kĺbov, spôsobujú pri dlhodobom užívaní poškodenie žalúdočnej sliznice alebo sekundárne žalúdočné vredy. V ČR užíva NSA približne 500.000 pacientov. Štatistiky uvádzajú, že u 1% z nich sa objavujú žalúdočné komplikácie a 0.1%, to je 500 ľudí ročne na tieto komplikácie umiera.

Žalúdočná diéta a liečba žalúdočného vredu

Ako vhodná doplnková (komplementárna) liečba liečba sa osvedčila orálna konzumácia kvalitného Aloe Vera gélu vo zvýšených dávkach, teda 2 až 3 ml gélu na 1 kg váhy denne. Užívanie Aloe, žalúdočné a klasická liečba sa totiž nevylučujú, naopak sa perfektne dopĺňajú.

Vzhľadom k infekčnému charakteru Helicobacter pylori je naozaj veľmi účinným pomocníkom pri liečbe žalúdočných vredov Colostrum.