Aloe je obsiahly rod suchomilných, sukulentných, jednoklíčnolistových rastlín patriacich do čeľadi asfodelovitých. Pôvodom celého rodu Aloe je subtropická Afrika. Celkom je popísaných viacej než 300 druhov rastlín Aloe, vyskytujúcich sa dnes po celom svete. Šťavy z niektorých druhov sa používajú v prírodnej medicíne a kozmetike. Pre okrasu sa pestuje Aloe variegata a Aloe arborescens. Aloe perfoliata je zase zdrojom textilnej suroviny, s ktorej sa vyrába tzv. mauricíjské konope. Najznámejším druhom je však Aloe vera.

Aloe vera čiže Aloe pravá je známa predovšetkým pre svoje liečivé účinky. Jedná sa o púštnu sukulentnú rastlinu pochádzajúcu pravdepodobne zo severnej Afriky, Kanárskych ostrovov a Kapverd. Dnes sa jej darí predovšetkým v Mexiku a Brazílii. Listy Aloe vera sú mäsité a na okrajoch charakteristicky tŕnité.

Vďaka svojmu až neuveriteľne širokému uplatneniu pri doplnkovej liečbe je často označovaná ako liečivá bylina. Bolo vykonaných veľa vedeckých štúdii o pôsobeniu Aloe ako liečivé rastliny. Výsledky boli prekvapujúce a dnes už existuje mnoho dôkazov, že gél z Aloe pravej môže byť užitočný pri hojeniu popálenín a rán, liečbe diabetes mellitus (cukrovka) a zvýšenej hladine krvných lipidov. Tieto pozitívne účinky sú prisudzované prítomnosti látok, ako sú mucinózne polysacharidy (veľmi dlhé reťazce monosacharidov), antrachinóny a C-glykozidy.

Aloe Vera Barbadensis Miller - Aloe pravá

Najväčší význam pre všeobecné využitie tejto rastliny má Aloe Vera Aloe Vera Barbadensis Miller neboli Aloe pravá. Gél tvoriaci vnútrajšok listu obsahuje totiž viacej ako 200 biologicky aktívnych a teda človeku prospešných látok. Šťava z gélu Aloe Vera obsahuje zmes aminokyselín, enzýmov, polysacharidov, vitamínov, minerálnych látok, antioxidantov a jej zloženie je skutočne unikátne.