Podmienky pre pestovanie Aloe, ktorých existuje okolo 300 druhov, sú podobné. Listy niektorých aloí obsahujú gél, ktorého šťava má výrazné liečebné účinky. Z prevedených analýz chemického zloženia vychádza ako víťaz súťaže o najvyšší obsah biologicky aktívnych látok odroda Aloe Vera Barbadensis Miller. V našich domovoch sa najčastejšie ako izbová a okrasná rastlina pestuje Aloe variegata (sokolie pierko) alebo napríklad Aloe arborescens (aloe stromovitá). Ich gél však zďaleka nedosahuje výrazných liečivých účinkov.

Pestovanie Aloe podomácky

V domácich podmienkach sa Aloím darí, pokiaľ dodržíme určité podmienky pre pestovanie.

  • miesto obyčajnej hliny používajte piesočnato ílovitý substrát
  • kvetináče s Aloe umiestnite na miesta, kde nie je prievan
  • Aloe miluje slnečné a suché miesta
  • pri nízkych teplotách obmedzte zálievku
  • ako každý sukulent, ani Aloe nie je náročná na vodu
  • rastliny môžete prihnojovať minerálnym hnojivom
  • Aloe sa dá množiť odrezkami, najlepšie v lete, odrezky nechajte dva dny zaschnúť
  • pestovanie zo semienok je najlepšie zahájiť výsevom na jar

Profesionálne pestovanie

Doma v truhlíku nikdy nevypestujeme tak kvalitní Aloe. Aloe je treba pestovať v ideálnych podmienkach. Pre Barbadensis Miller je to predovšetkým vyššia nadmorská výška (nad 800 m) a krásne čisté prostredie. Aloe znáša horúce dni a studené noci. Rastie i v sopečnej pôde. Má rado dostatok vetru a hlavne nikdy nezmrzne. Na profesionálnych plantážach je sledovaná voda i pôda a je vylúčené použitie umelých hnojív či pesticídov. Nová polia sú osadené sadenicami, pochádzajúcimi z materských rastlín. Na jeden hektár pole sa vojde cca 15000 rastlín. Žať by sa mali zrelé listy, teda staršie dvoch rokov. Šetrný zber Aloe by mal prebiehať zásadne ručne. Z jednej zdravej rastliny sa zožne 6 listov 3x do roka. Zrelý list má minimálne 50 cm na dĺžku a je v základni cca 12-14 cm široký.

Ďalej je Aloe prepravená do výroby. Tam by sa mala použiť len dužina. Šupka listov Aloe totiž obsahuje laxatívnu látku aloín a ďalej latex, ktorý môže spôsobiť zažívacie problémy.

I keď má Aloe ako domovský kontinent Afriku, pestuje sa dnes táto sukulentná rastlina naprieč celým svetom. Aloe je komerčne pestovaná najmä v Austrálii, Mexiku, Indií, Číne, Keni, Juhoafrickej republike, Dominikánskej republike, na Kube a Jamajke.