Prehľad esenciálnych aminokyselín

Arginín

Zvyšuje hladinu oxidu dusíku podporujúceho rast svalov, zvyšuje uvolňovanie inzulínu, glukagónu a rastových hormónov, významná zložka svalového metabolizmu, riadi uvoľňovanie, transport a ukladanie aminokyseliny dusíku v tele, spomaluje úbytok svalov po námahe, prospieva pri rehabilitácií zranení, tvorbe kolagénu, zvyšuje obranyschopnosť, zvyšuje u mužov tvorbu spermií, používa sa k liečeniu niektorých foriem impotencie.

Fenylalanín

Hlavná základná látka tyrosínu, zlepšuje náladu, zvyšuje bdelosť, pomáha pri liečeniu depresií, zvyšuje hladinu enkefalínu, používa sa pri terapií bolesti, hlavní surovina k tvorbe kolagénu, potlačuje chuť k jedlu.

Histidín

Nepostrádateľný pre deti, neodporúča sa ako doplnok, pretože môže poškodzovať imunitný systém v kombinácií so slnečným žiarením, východisková látka nervového prenášača histamínu, dipeptidov carnosínu a homocarnosínu.

Isoleucín

Vetvené aminokyseliny, ktoré môžu svaly využiť k pokrytiu zvýšenej energetické potreby, suplementácia chráni svaly pred odbúravaním.

Leucín

Vetvené aminokyseliny, ktoré môžu svaly využiť v pokrytiu zvýšenej energetickej potreby, suplementácia chráni svaly pred odbúravaním, východiskovej látky enkefalínu (obmedzuje bolesti podobne ako endorfíny), konkuruje tyrosínu, fenylalanínu a tryptofánu ako východisková látka k syntéze nervových prenášačov, urýchľuje hojenie pokožky a zlomenín kostí.

Lyzín

Nízke hladiny brzdí syntézu bielkovín vo svaloch a spojivových tkanivách, pôsobí proti vírusom, potrebný k tvorbe karnitínu, stimuluje tvorbu kolagénu, chrupaviek a spojív.

Methionín

Východisková látka cysteínu, kreatínu a karnitínu, zvyšuje hladinu glutatiónu, zvyšuje celkový cholesterol a LDL-cholesterol.

Threonín

Nedostatok spôsobuje ukladanie tuku v pečeni, dôležitá zložka kolagénu, znížená hladina u vegetariánov, posilňuje imunitný systém.

Tryptofán

Východisková látka nervového prenášaču serotonínu (upokojuje), používa sa k liečeniu nespavosti, stresu, úzkosti a depresie, vo voľnej forme v USA nepredajný, možno ho prijímať iba z prirodzených zdrojov.

Valín

Vetvené aminokyseliny rýchle prechádzajúce do svalov, ovplyvňuje absorpciu niektorých nervových prenášačov v mozgu podobne ako tryptofán, fenylalanín a tyrosín.