Tenké črevo

V tenkom črevu, ktoré je za dvanástnikom, je vplyvom sekrétu podžalúdková žľaza (pankreas) už alkalické prostredie. Tenké črevo sa nachádza v črevných častiach brucha, pokračuje 2,5 m dlhým lačníkom (jejunum), 3,5 m dlhým bedrovníkom (ileum) a končí ileocekálním ventilom v pravom podbrušku, odkiaľ prechádza do slepého čreva (caecum). Práve tu sa nachádza výbežok apendix, bežne ale nesprávne označovaný ako slepé črevo. Zápal slepého čreva býva často dôvodom k chirurgickému odstráneniu.

Crohnova choroba - príznaky

Jedná sa o chronický autoimunitný zápal črevnej steny, prejavujúci sa bolesťami brucha, hnačkami, narušením výživy, zníženým obsahom červených krviniek (erytrocyty) a ďalšími zápalovými prejavmi.

Liečba Crohnovej choroby

Pri bakteriálnej nákaze sa predpisuje črevná dezinfekcia (Endiaron, Živočíšne uhlie) alebo i antibiotiká. Pokiaľ sa jedná sa o vírusovú nákazu, nemá užívanie dezinfekčných liekov význam. Vždy sa ale musí držať pomerne prísna diéta. V celom priebehu liečby je nevyhnutne nutné dodržovať správny pitný režim. Často popíjajte malé množstvá tekutín (kvôli zvracaniu).

Pití Aloe Vera gélu

Po odzneniu hnačiek a zvracaniu odporúčame pravidelne behom troch mesiacov piť Aloe Vera gél (1 ml na 1 kg váhy denne, rozdeliť do 2 až 3 dávok). Prečo? Pretože dokáže účinne prečistiť črevá, detoxikovať celé naše telo a priaznivo ovplyvňovať náš imunitný systém. Navyše obsahuje mucinózné polysacharidy schopné doslova zalepiť mikroperforácie črevnej steny, čo bývajú zárodky zápalových ložísk alebo skutočných perforácii.

Probiotiká

Naše telo samo nevie obnovovať prospešné baktérie v črevách a črevnej sliznice tak zostává v zvýšenej miere osadená práve škodlivými kmeňmi baktérii. Preto je viac než vhodné užívať kvalitní probiotiká (viacej ako 10 kmeňov baktérii), ktorá obnoví potrebnú črevnú mikroflóru.

Colostrum

Veľmi účinným pomocníkom pri liečbe črevnej chrípky je Colostrum. Prečítajte si napr. štúdiu Liečba hnačky vyvolanej parazitom Cryptosporidium pri syndróme zníženej imunity. Dôležitá je kvalita Colostra a garantovaný obsah účinných látok (imunoglobulíny, enzýmy a rastové faktory).