Stručne si povedzme, aký význam a čo sa odohrává v hrubom čreve.

Význam hrubého čreva

Trávenina ďalej postupuje do hrubého čreva, ktorého hlavnými časťami sú tračník vzostupný, priečny a zostupný končiace konečníkom. Celková dĺžka hrubého čreva je približne 1,5 m pri priemere okolo 5 cm. Aj keď sa môže dĺžka čreva zdať malá, jeho vnútorná plocha dosahuje až 210 m2, , čo je približne plocha štvorca 14 x 14 m! Je to dané drobnými, len niekoľko mm vysokými vychlípeninami čiže klky, na ktorých prebieha hlavné trávenie a vstrebávanie živín a tekutín do organizmu.

Črevná chrípka, črevné problémy

Medzi nepríjemná ochorenia nášho tráviaceho ústrojenstva patrí tzv. črevná chrípka, odborne gastroenteritída, postihujúca predovšetkým črevá. Jedná sa o akútny zápal žalúdka a čriev spôsobený virózou alebo bakteriálnou infekciou. S klasickou chrípkou nemá spoločné pôvodcu ani rovnaké vírusy, ale len podobné príznaky.

Príčiny črevnej chrípky

Hlavnými príčinami býva nákaza baktériami alebo viróza, ktoré vyvolajú črevnú a / alebo žalúdočnú infekciu. Existujú rôzne zdroje nákazy. Ak dôjde k požitiu skazeného jedla, prítomné toxíny podráždia črevnú a žalúdočnú sliznicu. Inkubačná doba črevnej chrípky sa pohybuje rádovo desiatok hodín až niekoľkých dní.

Príčiny črevnej chrípky môžu predstavovať pitie kontaminovaných nápojov. Nikdy nepite z rovnakej fľaše ani poháre po cudzom človeku. Vyvarujte sa pitiu starých, dlhšie stojacich nápojov a hlavne znečistenej vody.

Pôvodca črevnej chrípky sa dokáže šíriť vzduchom, rovnako ako ostatné vírusy a baktérie. Dodržujte hygienické pravidlá. Nikdy nejedzte neumytou zeleninu a ovocie ani sa nedotýkajte potravín nemytými rukami. Po použití toalety si vždy dôkladne umyte ruky, pretože črevnú chrípku môžu vyvolať aj kontakt s výkalmi.

Príznaky črevnej chrípky

Príznaky črevnej chrípky črevné problémy, zvracanie a bežné príznaky chrípky. Črevná chrípka nastupuje náhle a trvá približne týždeň alebo aj menej. Veľa záleží na konkrétnom pôvodcovi, individuálnym stavu postihnutého organizmu a spôsobe liečby.

Hnačkové príznaky. Niekoľkokrát denne opakovaná redšia stolica, niekedy aj veľmi úporný hnačka (hnačka, veľmi intenzívne a vôľou nepotlačiteľná nutkanie).

Zvracanie. U väčšiny ľudí sa počas črevnej chrípky objavujú len hnačky. Avšak oslabenie jedinci a malé deti často trpia žalúdočnou nevoľnosťou (nauzea) a opakovaným vracaním. Kombinácia hnačky a zvracanie spolupôsobia v synergii, s rizikom veľmi nebezpečné dehydratácie organizmu.

Zvýšenie teploty a horúčka. U črevnej chrípky je bežná zvýšená teplota alebo horúčka, podobne ako u iných chrípok.

Malátnosť a únava. Sú to prvé príznaky črevnej chrípky, ktoré sa prejavujú ešte pred samotným prepuknutím choroby. Cítime sa oslabenie, unavení a malátni, máme nepríjemné pocity v ústach a začíname tušiť, že sa v našom tele deje niečo zlé.

Bolesť brucha, kĺbov a svalov. Pri bežnej chrípke nás bolívají svaly a kĺby. Pripadáme si ako "prejdení parným valcom". U črevnej chrípky sa k tomu pridáva bolesť žalúdka, brucha, pretože pôvodca nákazy má hlavné sídlo v črevách.

Liečba črevnej chrípky, diéta

Pri bakteriálnej nákaze sa predpisuje črevnej desinficiens (Endiaron, Živočíšne uhlie) alebo aj antibiotiká. Ak sa jedná o vírusovú nákazu, nemá užívanie dezinfekčných liekov význam. Vždy sa ale musí držať pomerne prísna diéta. V celom priebehu liečby je nevyhnutné dodržiavať správny pitný režim. Často popíjte malé množstvá tekutín (kvôli zvracanie).

Colostrum

Veľmi účinným pomocníkom pri liečbe črevnej chrípky je Colostrum. Prečítajte si napr štúdiu Liečba hnačky vyvolaného parazitom Cryptosporidium pri syndróme zníženej imunity. Dôležitá je kvalita Colostra a garantovaný obsah účinných látok (imunoglobulíny, enzýmy a rastové faktory).

Probiotiká

Naše telo samo nevie obnovovať prospešné baktérie v črevách a črevnej sliznice tak zostáva vo zvýšenej miere osadená práve škodlivými kmene baktérií. Preto je viac ako vhodné užívať kvalitné probiotiká (viac než 10 kmeňov baktérií), ktorá obnoví potrebnú črevnú mikroflóru.

Pitie Aloe Vera gélu

Po odznení hnačiek a vracania odporúčame pravidelne počas troch mesiacov piť Aloe Vera gél (1 ml na 1 kg váhy denne, rozdeliť do 2 až 3 dávok). Prečo? Pretože dokáže účinne prečistiť črevá, detoxikovať celé naše telo a priaznivo ovplyvňovať náš imunitný systém. Navyše obsahuje mucinózní polysacharidy schopné doslova zalepiť mikroperforácia črevnej steny, čo bývajú zárodky zápalových ložísk alebo skutočných perforáciou.