Aminokyseliny, peptidy a bielkoviny

Aminokyseliny sú organické zlúčeniny, z ktorých telo tvorí telesné bielkoviny čiže peptidy. Aminokyseliny sú stavebné kamene. Každá molekula aminokyseliny sa skladá z dusíkaté aminovej skupiny a kyselej karboxylovej skupiny, ktorá sa viaže na atómy uhlíka. Jednotlivé molekuly aminokyselín sú vzájomne prepojené pomocou tzv. peptidových väzieb. Tým vznikajú reťazce molekúl, ktoré sú známe ako polypeptidy. Tieto reťazce sú opäť spojované peptidovými väzbami a tým spôsobom vznikajú molekuly bielkovín.

Biogénne aminokyseliny v ľudskom tele

Leucin

Biogenne aminokyseliny sú pre človeka nevyhnutné, pretože z nich telo tvorí veľké množstvo látok, napríklad histamín, hormóny, pigmenty a ďalšie látky. Deriváty aminokyselín sa nazývajú biogénne aminy a služia ako tzv. ''neurotransmitery' (prenášače vzruchov) pri nervovom prenosu. Medzi ne patria napríklad noradrenalin, dopamin a iné. Z aminokyselín vznikajú i látky, ktoré majú vplyv na rast buniek.

Rozdelenie aminokyselín

Všetky bielkoviny v našom organizmu sú tvorené z asi 20 aminokyselín. Konkrétne alanín, arginín, glycín, valín, leucín, isoleucín, kyselina asparágová, asparagín, kyselina glutamová, glutamín, lyzín, histidín, fenylalanín, serín, threonín, tyrozín, tryptofan, methionín, cysteín a prolín. Aloe vera obsahuje všetky tieto aminokyseliny!

Esenciálne aminokyseliny

Aminokyseliny, ktoré si organizmus nevie vyrobiť a je odkázaný na príjem v potrave, označujeme ako esenciálne. Z dvadsiatich biogénnych aminokyselín je desať esenciálnych. viacej

Neesenciálne aminokyseliny

Fenylalanin

Tieto aminokyseliny si organizmus tvorí sám. viacej

Okrem týchto zmienených dvadsiatich existuje ešte 200 aminokyselín, ktoré sa nevyskytujú v bielkovinách, ale hrajú dôležitú rolu v chemických reakciách vo vnútri buniek. Aminokyseliny sa vyskytujú v rôznych doplnkoch stravy. Často sú používané v kulturistike v potravinových doplnkoch, kde pomáhajú k udržaniu pozitívnej dusíkovej bilancie a nárastu svalovej hmoty. Aminokyseliny sú tiež používané pri redukčných diétach.