List Aloe Vera je zložený z gélu a tuhej zelenej šupky. Tá obsahuje nažltnutý latex, ktorý je vďaka vysokému obsahu antrachinónov, ktorých hlavným predstaviteľom je aloin, horký a výrazne laxatívny. V minulosti bol oficiálne schválený americkým úradom pre potraviny a lieky ako preháňadlo.

Naproti tomu Aloe Vera gél, ktorý je základom šťavnaté dužiny listu, obsahuje veľké množstvo vody, v ktorom sú rozpustené živiny a biologicky aktívne látky. Správne a technologicky šetrne spracovaný gél z Aloe Vera nie je kontaminovaný aloinom a má pri pravidelnom užívaniu blahodarné účinky na naše zdravie.

Výběr kvalitního gelu

Pri výberu kvalitného Aloe vera gélu je dôležité zistiť, aký druh aloe bol k jeho výrobe použitý. Kvalitu rovnako znateľne ovplyvňuje vplyv zemepisná poloha, zemina, dostatok slnečného žiarenia, spôsob pestovania a spracovania. To by malo prebiehať výhradne šetrným spôsobom za studena, aby nedošlo ku zničeniu štruktúry zložitejších organických látok (tzv. tepelná degradácia) a tým ku strate liečebných účinkov gélu a jeho kvality.

Šťava ani nápoj nie je gél !

Preto je treba rozlišovať medzi produktmi od jednotlivých firiem. Niektoré totiž používajú koncentrát či sušeninu z Aloe, tieto miešajú s vodou v pomeru 1:50 až 1:200 a dodávajú potom na trh produkty s označením Aloe Vera šťava alebo Aloe Vera nápoj. Tieto výrobky určite dokážu uhasiť smäd, ale ich liečebné účinky sa blížia k nule. Iné dokonca spracovávajú celé listy Aloe a následne odstraňujú nežiaduci aloin. Je otázkou, akou technológiou a ako efektívne.

Certifikácie pre Aloe Vera gély

Vždy sa zaujímajte o podrobné zloženie produktov a hlavne o ich certifikáciu. Např. certifikát IASC (International Aloe Science Council) znamená, že použitá surovina spĺňa kritéria kvality, ale vôbec nesúvisí s ich následným spracovaním. V rámci Európskej únie je za "najsilnejší kaliber" považovaná certifikácia nemeckého inštitútu SGS Fresenius, Nemci označovaná "die absolute Spitzenklasse". O vysokej náročnosti splneniu podmienok tohto certifikátu svedčí fakt, že sto podaných žiadostí vyhovie prísnym kritériam Fresenius v priemere iba dva produkty.